Wędrówki są różne, jedni idą na łono natury na 1-2 dni, a niektórzy uciekają od zgiełku miasta na kolejny tydzień. Nie ma znaczenia, jak długo wybierasz się na wędrówkę, w każdym razie potrzebne są rezerwy. W artykule zastanowimy się, jak wybrać odpowiednie produkty na podwyżkę pod względem ceny i zawartości kalorii, a także przeanalizujemy, jakie błędy można popełnić przy zakupie.
Zawartość
Aby podróż przebiegła zgodnie z planem, a turyści mogli swobodnie się poruszać i cieszyć się pięknem natury, ludzie muszą stale utrzymywać wysoki poziom witalności. Pomogą w tym wysokiej jakości, dobrze zaprojektowane produkty spożywcze.
W przypadku wędrówek do 7 dni nie zabieraj więcej niż 12 kg jedzenia, pozwoli to na noszenie mniejszej wagi i lepsze samopoczucie na łonie natury. Zaplanuj swoją trasę, być może miniesz akweny, na których można łowić ryby, a potem zafunduj sobie świeży przysmak.
Dzienna zawartość kalorii będzie zależeć od złożoności samej wędrówki, więc w przypadku zwykłych wędrówek trwających do 3 dni będzie to 2600-3000 kalorii dziennie (około 700 gramów na osobę). W przypadku wędrówek górskich liczba ta jest oczywiście większa, 3100-3500 kcal dziennie (około 800-900 gramów na osobę), jeśli wędrówka jest górzysta i trudna na swojej trasie (wysokie góry), wówczas zawartość kalorii wyniesie 4000- 4500 kcal dziennie (to około 1 kg karmy). Waga podana jest na podstawie układu zwykłych produktów, nie suszonych ani liofilizowanych.
Jest to optymalna kalkulacja, ale w rzeczywistości im dłuższa podróż, tym mniej jedzenia turyści starają się zabrać ze sobą, zmniejszając w ten sposób dzienną zawartość kalorii. Zabierz ze sobą wymaganą ilość płynu. Woda pomoże przywrócić równowagę wodną w organizmie, nadaje się również do gotowania zup i zbóż, będzie można zaparzyć herbatę lub kawę.
W kampanii należy obserwować nie tylko zawartość kalorii, ale także rozdrobnienie żywienia. Staraj się jeść równomiernie śniadanie, obiad, kolację i 2-3 przekąski. Jeśli przegapiłeś przekąskę lub lunch, spróbuj uzupełnić kalorie podczas kolacji.
Wskazówki, na co zwrócić uwagę przy zakupie:
Ranking obejmuje najlepsze, zdaniem kupujących, produkty. Za podstawę przyjęto rodzaj produktów, recenzje, opinie konsumentów oraz popularność modeli na rynku.
Z zielonej kaszy gryczanej wyjdzie dość pożywne śniadanie, zawiera więcej aminokwasów niż zwykle. Jednak nada się każde zboże lub zboże: gryka, kukurydza, ryż, kasza jęczmienna, a także płatki owsiane. Jedzenie płatków śniadaniowych pomoże utrzymać przypływ energii do obiadu, pokonywać długie dystanse, rozbić obóz, zorganizować długi spacer po lesie. Możesz kupić zarówno w workach do gotowania, jak i luzem. Średnia cena: 75 rubli.
Można je zrobić z wszystkiego, ale klasyczny przepis to bochenek (chleb), kiełbasa i ser. Świetnie nadają się do spożycia z herbatą lub świeżo parzoną kawą. Nie dostarczą dużo energii, ale pomogą wytrzymać do przekąski. Ta opcja jest szczególnie odpowiednia w przypadkach, gdy nie ma czasu na długie śniadanie. Można nimi również karmić dzieci, które nie lubią jeść płatków śniadaniowych.
Makaron stanowi dużą część diety podczas długiej wędrówki. Nie psują się, są łatwe do zapakowania i wygodne w gotowaniu. Makaron to złożone węglowodany, są długo trawione i dają dużo energii nie tylko mięśniom, ale także mózgowi.W supermarkecie można znaleźć różne opcje, np. kolorowe dla dzieci, gryczane dla osób preferujących PP itp. Cena: 64 ruble.
Produkty te zawierają dużo błonnika i różnych witamin, ale co najważniejsze mają dużą ilość białka (zwłaszcza w roślinach strączkowych), białko pomaga w normalizacji funkcji mięśni po długotrwałym wysiłku fizycznym (dalekobieżne wędrówki) i utrzymuje energię na poziomie wysoki poziom przez długi czas. Niektóre warzywa można dusić (na przykład kapustę) z mięsem lub gulaszem, wtedy dostajesz nie tylko obfite śniadanie, ale także obiad.
Stanowią również doskonałą alternatywę nie tylko na śniadanie, ale również na lunch. Nadaje się, gdy nie ma czasu na pełne śniadanie lub nie można go ugotować. Produkty te są dobrze zapakowane, lekkie i zachowują wszystkie wartości odżywcze oryginalnych składników. Spośród minusów można zauważyć wysoki koszt w porównaniu z konwencjonalnymi produktami.
Klasyczna wersja gotowego obiadu to zupa i dodatek. Zupy przyrządza się na wiele sposobów, można je kupić gotowe w torebkach lub ugotować je ze świeżych produktów na ogniu w garnku lub kociołku. Można je przygotować z konserw (mięsnych lub rybnych) lub zrobić chude zupy warzywne. Możesz wybrać opcje dla każdej osoby indywidualnie.Gorące danie pomoże przywrócić siły, na długo odżywi ciało.
Żywność w puszkach jest gotowa do spożycia, może być stosowana jako samodzielne danie lub razem z makaronem, płatkami zbożowymi i ziemniakami. Są wygodne do zabrania ze sobą, mają długi okres przydatności do spożycia, są dobrze zapakowane i nie zajmują dużo miejsca w plecaku. Ostatnio coraz częściej zdarzają się przypadki podrabiania i niskiej jakości surowców wewnątrz opakowania. Zachowaj ostrożność przy wyborze produktu w sklepie i sprawdź datę ważności. Do wyboru na każdy gust: gulasz (konserwy mięsne), konserwy rybne lub różne pasztety. Średni koszt: 250 rubli.
Ziemniaki można gotować, smażyć, a nawet piec na węglach, można wykorzystać jako obiad. Jedną z opcji na pożywny lunch są duszone ziemniaki z konserwą mięsną lub rybną. Jednak jedną z wad jest to, że nie można zabrać ze sobą dużo ziemniaków, więc najczęściej wolą dodawać je tylko do zup.
Często zdarza się, że nie da się przygotować pełnego posiłku, wtedy można wykorzystać gotowe produkty wysokoenergetyczne. Jednym z nich jest smalec lub smalec (tłuszcz wytopiony ze smalcu). Może być stosowany w kanapkach lub jako samodzielny składnik.Dobrze przywraca siły, zawiera niezbędne pierwiastki śladowe i tłuszcze niezbędne do szybkiego przywrócenia sił witalnych.
Danie w postaci gęstej zupy lub płynnej owsianki. Całkiem satysfakcjonująca kolacja. Jest to szczególnie dobre, gdy brakowało obiadu lub przekąski, trzeba szybko przywrócić siły po ciężkim dniu. Może być wykonany z różnych składników, ale klasyczna receptura obejmuje ryż, marchew, suszone warzywa, mięso sojowe, cebulę, czosnek, liście laurowe, olej roślinny, sól, cukier do smaku. Możesz również dodać inne dostępne przyprawy, dzięki temu uzyskasz swój ulubiony smak przy minimalnych kosztach.
Lepiej zabrać ze sobą tłuste ryby (łosoś, makrela, sardynki), które zawierają dużą ilość kwasów tłuszczowych omega-3. Omega przyczynia się do normalizacji ośrodkowego układu nerwowego, poprawia pracę mózgu. Ryba jest między innymi źródłem białka, jest niezbędna do pełnego życia w ekstremalnych warunkach. Suszone ryby będą przechowywane przez długi czas, zachowują wszystkie niezbędne elementy. Oczywiście, jeśli obszar ma dostęp do wody, gdzie można łowić ryby, można złowić świeże na obiad. Koszt: 300 rubli.
Pod względem kalorii każdy rodzaj mięsa różni się od siebie kilkakrotnie, jednak wszystkie rodzaje zawierają dużą ilość białka.I oczywiście długa podróż nie jest możliwa bez mięsa. Można go gotować na różne sposoby, gotować, smażyć, piec na węglach. Możesz wybrać danie dla każdego członka zespołu. Zdrowsze i bardziej naturalne niż różne konserwy. Dlatego jeśli nie masz ograniczeń w ilości jedzenia, które możesz zabrać ze sobą (na przykład prowadzisz samochód), koniecznie zaopatrz się w różne rodzaje mięsa. Suszone mięso można wykorzystać jako przekąskę, dobrze się przechowuje w różnych warunkach.
Produkty mleczne zawierają białko i wapń, więc powinny być częścią produktów na wyjazd. Sery twarde czy sojowe są idealne na obiad, mają wysoką kaloryczność, przywracają energię zużytą w ciągu dnia. Ser może być używany jako samodzielny produkt, dodawany do makaronu lub jako kanapka.
Wysokiej jakości czekolada będzie w stanie podnieść na nogi nawet najbardziej zmęczonego podróżnika. Zawiera pierwiastki śladowe, które mogą szybko przywrócić siłę. Szczególnie taka przekąska spodoba się małym turystom. Optymalna jest gorzka czekolada z dużą ilością kakao. To właśnie ta czekolada jest najbardziej przydatna, zawiera wiele przydatnych pierwiastków śladowych. Koszt: 59 rubli.
Ciastka są znacznie zdrowsze niż zwykłe ciasteczka, najważniejsze jest uważne przeczytanie składu, więc nie powinno być żadnych obcych składników (na przykład oleju palmowego) i zanieczyszczeń. Można go również przygotować w domu, spakować i zabrać ze sobą. Ciastka są dobrze trawione, szybko nasycają organizm i mają niską zawartość kalorii. Koszt: 50 rubli.
Takie batony są nie tylko wartościowym energetycznie, ale również użytecznym produktem. Na rynku można znaleźć wiele odmian takich przekąsek, są one wykonane z różnych składników i mają różne smaki (jabłko, żurawina, truskawka, malina, jagoda). Są wygodne w użyciu nawet bez zatrzymywania się i wygodne do przenoszenia. Średni koszt: 40 rubli.
Obfite przekąski (nawet bez przerwy) można ułożyć za pomocą różnych orzechów lub nasion. Zaoszczędzi to czas na wędrówce i nasyci żołądek na długi czas. Weź również jako przekąskę
krakersy, są sprzedawane z aromatami i każdy wybierze według własnego gustu.
Suszone owoce zawierają wiele przydatnych pierwiastków śladowych, co pomoże nie tylko nasycić organizm, ale także wesprze układ odpornościowy człowieka. Są spożywane jako samodzielne danie (jako przekąska) lub dodawane do płatków zbożowych (jako śniadanie lub obiad).Suszone owoce są hermetycznie pakowane i nie zajmują dużo miejsca w plecaku.
W artykule przyjrzano się, jakie rodzaje żywności na wędrówki są dostępne na rynku, jakie jedzenie najlepiej kupić na określone okazje i jak obliczyć dzienną zawartość kalorii potrzebną każdemu uczestnikowi wędrówki. Odpowiednio dobrane produkty, które zawierają niezbędne minerały i pierwiastki dla utrzymania równowagi w organizmie pomogą zorganizować wyjazd na najwyższym poziomie.